Rudawy Janowickie i kolorowe jeziorka
Zwiedzanie

Rudawy Janowickie – Kolorowe Jeziorka

Niewielkie pasmo górskie, jakim są Rudawy Janowickie, jest bardzo zróżnicowane geograficznie, a przez bardzo atrakcyjne dla turystów. Znajdziemy tu nawet gołoborze, ale najbardziej atrakcyjne są pojedyncze skały, których w Rudawach Janowickich jest bardzo dużo. Większe skały maja nawet swoje nazwy. Skałki są nie tylko piękne, są również poligonem wspinaczkowym, bardzo znanym wśród wspinaczy skałkowych. Wyższe skały na szczytach gór są również doskonałym miejscem widokowym. Na kilku szczytach zbudowano platformy widokowe, na niektórych niestety widok przesłaniają duże drzewa.

Rudawy Janowickie obfitują w zabytki. Jest wiele starych kościołów, ale chyba najpiękniejsze są pałace. Odrestaurowany pałac w Wojanowie, w Karpnikach, w Łomnicy to wizytówka regionu. Są przystosowane do celów hotelowych, ale to chyba był a jedyna szansa na uratowanie tych zabytków. Potwierdzeniem tego jest wygląd pałacu w Bobrowie, albo kilku innych pałaców. Zamek jest tylko jeden i są to w zasadzie ruiny zamku z końca XIV wieku. Przez pewien okres zamek był siedzibą rycerzy rozbójników i z tego powodu padł ofiara odwetu mieszczan niezadowolonych z tego procederu, Wrocław i Świdnicę stać było na wynajęcie wojska, które zdobyło zamek Bolczów i zniszczyło go. Zamek został odbudowany, kolejni właściciele nawet go rozbudowali i przystosowali do broni palnej. W połowie XVII wieku zniszczyli go Szwedzi i od tej pory jest w ruinie.

Jedną z ciekawszych atrakcji Rudaw janowickich są Kolorowe Jeziorka. Są to zalane wyrobiska starych kopalni pirytu, których woda przybiera różną barwę. Jeziorko żółte i zielone są małe i okresowo wysychają, zielone w zasadzie jest rzadko zalane wodą. Jeziorko purpurowe i szmaragdowe są najczęściej odwiedzane, są zresztą spektakularne. Wygodne parkingi, łatwy dojazd i piękne widoki przyciągają tłumy turystów. Kolorowe jeziorka leżą na szlaku zielonym, więc można iść dalej, nawet na Wielka Kopę, ale korzysta z tego niewielu.