ćwiczenia wzmacniające kręgosłup
Zdrowie

Ćwiczenia wzmacniające kręgosłup

Ćwiczenia kręgosłupa dzielą się na rozciągające, rozluźniające, wzmacniające. Ćwiczenia wzmacniające na kręgosłup lędźwiowy mają na celu wzmocnienie mięśni przykręgosłupowych. Jak mięśnie są mocne, to lepiej radzą sobie z występującymi przeciążeniami.

Najprostsze ćwiczenia polegają na pracy kręgosłupa:

-położyć się na plecach, zgiąć nogi w kolanach, naciskać na podłogę okolicą krzyżową kręgosłupa i piętami, przy jednoczesnym podnoszeniu barków i głowy tak, aby brodą dotknąć piersi. Powtarzać 10 razy.
– unieść i wyprostować lewą rękę i prawą nogę. Głowa i plecy oraz podniesione kończyny powinny stanowić jedną linię, wytrzymać 5 sekund i zmienić nogę i rękę. Na każdą stronę wykonać 5-10 powtórzeń
– położyć się na plecach, nogi wyprostować nad głową skrzyżować ręce. Unieść kość ogonową wraz z miednicą. Lędźwie powinny być przyciśnięte do podłogi. Napiąć pośladki i barki, powtórzyć 5 razy.

Bardzo pomocne przy radzeniu sobie z problemami kręgosłupa lędźwiowego są także ćwiczenia Mackenzie, które są dobierane indywidualnie dla pacjenta, zależnie od wyników testu przeprowadzanego przed ćwiczeniami i zakwalifikowaniu pacjenta do określonego zespołu zaburzeń kręgosłupa lędźwiowego. Może to być na przykład zespól strukturalny dotyczący zmian w obrębie dysku.