mała aktywność fizyczna
Zdrowie

Zapalenie rozcięgna podeszwowego – leczenie, fizjoterapia

Rozcięgno podeszwowe to pasmo tkanki rozciągającej się na podeszwie stopy – od pięty aż do palców. Zadaniem rozcięgna podeszwowego jest amortyzowanie wstrząsów oraz stabilizowanie stopy. Zapalenie rozcięgna podeszwowego to problem, który najczęściej dotyczy osób aktywnych fizycznie. Sprawdź, w jaki sposób można zwalczyć tę dolegliwość.

Leczenie

Zapalenie rozcięgna podeszwowego najczęściej leczy się niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi. W niektórych przypadkach lekarze podejmują decyzję o podaniu sterydów w formie zastrzyków. Jedną z form leczenia jest również wprowadzenie do ścięgna osocza bogatopłytkowego. Warto zaznaczyć, że w trakcie leczenia należy ograniczyć do minimum wszelką aktywność fizyczną.

Fizjoterapia

Bardzo ważnym elementem leczenia zapalenia rozcięgna podeszwowego jest fizjoterapia. Leczenie falą uderzeniową przynosi najlepsze efekty. Już po kilku zabiegach, chory odczuwa znaczną ulgę w bólu. Poleca się także noszenie odpowiednio dobranych wkładek ortopedycznych. Stosuje się również kinesiotaping, czyli plastrowanie dynamiczne polegające na oklejaniu kolorowymi plastrami chorobowo zmienionego miejsca. Kinesiotaping przyspiesza gojenie, a także uśmierza ból.

Ćwiczenia

W czasie leczenia zapalenia rozcięgna podeszwowego należy także wykonywać ćwiczenia w domu. W ramach ćwiczeń zaleca się:
– masowanie stopy ruchami okrężnymi,
– rozciąganie stopy przy użyciu ręcznika (najlepiej codziennie rano, przed wstaniem z łóżka),
– toczenie stopą po podłodze piłki czy butelki.

Wskazuje się, że do całkowitego wyleczenia zapalenia rozcięgna podeszwowego dochodzi w ciągu roku od wdrożenia leczenia farmakologicznego, fizjoterapii oraz ćwiczeń w domu.

Jak dbać o stawy – https://portaldlazdrowia.pl/jak-dbac-o-stawy-przy-duzej-aktywnosci-fizycznej/