zdrowie kobiety
Zdrowie

Nadżerka prawdziwa i rzekoma

Jeśli pojawia się obfita, śluzowa wydzielina z pochwy, może to być objaw nadżerki i warto udać się do ginekologa na badania. Tego rodzaju objawy mogą być sygnałem pojawienia się nadżerki, która sama w sobie nie jest groźną chorobą, ale może przyczynić się do rozwoju raka szyjki macicy. Już nawet z tego powodu warto ja leczyć.

Nadżerka (https://portaldlazdrowia.pl/nadzerka-szyjki-macicy/) jest ubytkiem w błonie śluzowej szyjki macicy i powstaje w wyniku stanu zapalnego lub urazu. Jest to tzw. nadżerka prawdziwa, która wymaga leczenia. Nadżerka rzekoma to stan, w którym nabłonek kanału szyjki wywija się na jej tarczę i prawidłowa nazwa to ektopia. Nadżerka rzekoma nie jest chorobą, nie trzeba jej leczyć, ani diagnozować. Przyczyną nadżerki szyjki macicy to infekcja grzybicza, wirusowa, uraz lub podrażnienie w czasie współżycia, infekcja bakteryjna, zaburzenia hormonalne. W celu zapobiegania występowania nadżerki trzeba eliminować możliwe przyczyny, ale również regularnie badać się, ponieważ w większości przypadków nadżerka jest bezobjawowa.

Wspomniana śluzowata wydzielina to objaw niespecyficzny, więc jeśli kobieta się nie bada, to nadżerka może zostać wykryta w późnym stadium. Zaawansowana nadżerka sprzyja rozwojowi raka, jest też trudniejsza do wyleczenia. Trzeba stosować bardziej inwazyjne metody, a gojenie trwa znacznie dłużej.